top of page

Makyajın Cilt Üstündeki Etkisi

Makyaj malzemeleri ağır kimyasal maddeler içeren malzemelerdir. Günümüzde cilt problemlerinin artması ve hassas ciltlerin giderek öne çıkması nedeniyle daha doğal içerikler üretilmeye başlandı. Ancak makyaj yine de cilde zararlıdır.


Makyaj malzemeleri cilt üzerinde olduğu sürece cildin nemini emecek ve cildin kurumasına neden olacaktır. Cildinizi ne kadar nemlendirseniz de makyaj yaptığınız sürece cildiniz kuruyacaktır. Nemlendirici fondötenler, su bazlı pres pudralar ve kapatıcılar, nemlendirici özelliği olan rujlar diğer seçeneklere göre daha iyidir. Bu malzemeler cildin nem dengesine diğer malzemelere göre daha fazla önem verir.

Kalıp gibi olan fondöten ve kalitesiz diğer malzemeler cildin derinliklerine nüfuz eder. Ağız çevresi ve göz çevresindeki kırışıklıklar arasında yer alır. Bu, kimyasal peeling gibi derin cilt temizliği ile ortadan kaldırılabilir. Bu düşük kaliteli malzemeler ciltte kuruluk, donukluk, kırışıklık ve erken yaşlanmaya neden olabilir.


Makyajın bir diğer dezavantajı da cildi etkileyerek doğallığını kaybetmesidir. Makyaj güzel görünmek için olsa da yüz derisinin yaşlanmasını hızlandırıcı etkiye sahiptir. Genellikle makyaj yapılan cilt düzenli bakım gerektirir. Düzenli eksfoliyasyon işlemi, yüz derisindeki ölü deriyi giderecek ve yeni yüz derisi oluşturacaktır. Makyajı çıkarmadan uyumak cilt üzerinde ciddi olumsuz bir etkiye sahiptir. Makyaj temizliğine dikkat edilmediği takdirde zamanla ciddi sorunlara neden olacaktır.


Makyajın cildi tahrip edip etmeyeceği sorusu, kullanılan makyaj malzemeleriyle doğrudan ilgilidir. Bununla birlikte uyulması gereken bazı kurallar vardır. Makyaj için doğru malzemeleri seçin. Ancak en kaliteli makyaj malzemesini dahi tercih etseniz, gece yatmadan önce makyajı çıkarmazsanız cilde zarar verir ve ciltte kırışıklık, sarkma ve diğer sorunlara neden olur.

1.121 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page