top of page

Karma Cilt Tipine Sahip Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız?

Cilt tipi, cildin özelliklerine göre değerlendirilmek üzere beş farklı kategoriye ayrılır. Karma, hassas, yağlı, kuru ve normal cilt tipleri temel kategoriler olarak kabul edilir. Bununla birlikte, temel cilt tipleri arasında, lekeler ve akneye meyilli olanlar gibi belirli özelliklerle karakterize edilen alt cilt tipleri de vardır.


Cildinize en iyi şekilde bakabilmek için bilmeniz gereken ilk şey cilt tipiniz ve sahip olduğunuz cilt tipidir. Aslında, uzun süre kalıcı, mükemmel makyaj oluşturmak için cildinizi anlamanız gerekir. Doğru makyajı doğru ürünle ancak bu şekilde uygulayabilirsiniz. Doğru kozmetiklerin kullanılması da cilt sağlığı için son derece önemlidir. Artık cilt tipinizi anlamanın önemini tamamen tartıştığımıza göre, cilt tipini anlamaya başlayabiliriz. Her cilt tipinin ayırt edilmesi kolay özellikleri vardır. Bu ayırt edici özellikleri sayesinde cilt tipinizi kolayca belirleyebilirsiniz.

Karma cilt tipine sahip olup olmadığınızı anlamak için önce tam olarak ne olduğunu bilmelisiniz. Yüzünüzün bazı bölgeleri kuru, diğer bölgeleri yağlı ise karma bir cilde sahip olduğunuzu tahmin edebilirsiniz. Özellikle T bölgesindeki (alın, burun ve çene dahil yüzün orta kısmı) yağ üreten bezlerin bu bölgelerde daha aktif çalıştığını gözlemliyorsanız, karma bir cildiniz var demektir.


Artık karma cildin ne olduğunu bildiğinize göre bir sonraki adımımız bu cilt tipinin gerçek durumunu keşfetmek. Cildiniz karma cilt olduğunda, T bölgesindeki yağ nedeniyle yüzünüzün bir veya daha fazla bölgesinin süper parlak bir görünüm kazanması çok standarttır. Ölü cilt hücrelerinin birikmesi nedeniyle burnunuz ve çeneniz de mat ve pürüzlü görünecek ve bu da soyulmaya neden olabilir. Yanaklar ve göz çevresindeki cilt yüzün geri kalanından daha kuru olabilir.

53 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page