top of page

Hiperpigmentasyon 101 - Tedavi Seçenekleri

Hiperpigmentasyon Türkiye’de kadınlar ve erkekler için en yaygın 5 cilt sorunundan biridir ve dünya çapında 30 milyondan fazla insanı etkilemektedir. Bu durum, melanin artışından kaynaklanır ve koyu lekeler, lekeler ve eşit olmayan cilt tonu ile karakterizedir.


Hiperpigmentasyona Ne Sebep Olur?

Pigmentasyon bozukluklarının en kötü suçlusu, kümülatif güneşe maruz kalmadır. UV'ye maruz kalma, cildi yaralanmalardan korumaktan sorumlu pigment olan melanin üretimini tetikler. Melanin, UV ışınlarının cilde ve cilde enerji bırakmasını engellemek için çok çalışır. Tekrarlanan, korunmasız maruz kalma, melanin üretimini bozar ve maruz kalan cilt bölgelerinde daha koyu hücrelerin birikmesine yol açar.


Hamilelik sırasındaki hormonal değişiklikler sıklıkla “hamilelik maskesi” olarak da bilinen başka bir hiperpigmentasyon şekli olan melazmaya yol açar. Hamile kadınların yaklaşık %70'inde yüzlerinde, üst dudaklarında, yanaklarında ve alınlarında ve ayrıca karınlarında kahverengi lekeler veya lekeler oluşur. Çoğu durumda melazma doğumdan sonra kendiliğinden geçer; ancak bazı hastalarda, özellikle daha koyu ten rengine sahip hastalarda, uzun süreli renk değişikliği olabilir.


Akneden kaynaklanan koyu lekeler genellikle lekelerin olduğu bölgelerde gelişebilir. Aynısı böcek sokmaları, kesikler, çürükler, mutfak yanıkları ve diğer cilt travmaları için de geçerlidir. Bu izlerin kaybolması genellikle aylar alır ve bazıları hiç solmaz. Post-inflamatuar hiperpigmentasyon da daha koyu cilt tiplerinde daha yaygındır.

Tedavi Yoluyla Hiperpigmentasyon


ZO Skin Health 3-Step Peel™

Melazma, iltihaplanma sonrası pigmentasyon ve güneş kaynaklı renk bozulmalarını gidermek için tasarlanan bu güçlü uyarıcı peeling, sıradan peelinglerde görülen geçici yüzeysel iyileştirmelerin ötesinde daha uzun süreli faydalar sağlar. İşlem sonrası soyma, minimum aksama süresi ile hafiftir.


ZO Skin Health Controlled Depth Peel™

En kalıcı hiperpigmentasyon biçimlerini hedeflemek için tasarlanan bu peeling, kontrollü emilim ve tedavinin penetrasyonu ve mükemmel anti-inflamatuar özellikler sunar. Tedaviden sonraki birkaç gün boyunca soyulma, tahriş ve pigmentasyonda koyulaşma beklenir.


Yoğun Darbeli Işık

IPL tedavisi, lekeleri cilt yüzeyine getirmek için bir ışık huzmesi kullanır ve onları nazikçe yok eder. Kalıcı renk değişikliği için harika bir seçenektir ancak hastalar tedaviden birkaç gün sonra bir miktar kızarıklık, hafif şişlik ve pigmentasyonda koyulaşma yaşamaya hazırlanmalıdır.


Fraksiyonel Lazer Tedavisi

Bu, pigmentasyon görünümünü en aza indirmek için bir lazer ışınının kullanıldığı ablatif ve ablatif olmayan prosedür arasındaki köprüdür. Tedaviden sonra birkaç gün hafif kızarıklık ve şişlik beklenebilir.


Mikro İğneleme

Sivilce izleri ve pigmentasyon görünümünü iyileştirmek için cildi delen küçük iğnelere sahip bir cihazdır. Çoğu hasta, tedaviden sonra 48 saate kadar hafif kızarıklık yaşar.

118 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page