top of page

Eksfoliasyonun Önemi

Düşen sıcaklıklar ve iç mekan ısıtmaları, bazı kişiler için kuru cildi daha da kötüleştirmeye başlayacaktır. Cilt lekeleri ve genel olarak donuk bir cilt olarak bunu fark edebilirsiniz. Vücudunuza hidrasyon artışı gerekebilir.


Mevsim ne olursa olsun peeling, sağlıklı cilt bariyeri işlevini sürdürmek için önemli bir adımdır. İşte fiziksel ve kimyasal peeling için kısa bir ZO® kılavuzu sizlerle.


Eksfoliasyon Nedir?


Eksfoliasyon, cildinizin yenilenme döngüsünün zaten doğal bir parçasıdır. Ölü yüzey hücreleri, alttaki yeni cildi ortaya çıkarmak için sürekli olarak dökülür. Ancak cilt yaşlandıkça veya tehlikeye girdikçe, doğal işlevler yavaşlamaya başlar. Pul pul dökülmeden ölü cilt hücreleri, kir ve diğer yabancı maddeler cildin donuk görünmesine, ince çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünün vurgulanmasına, gözeneklerin tıkanmasına ve hatta sivilcelerin çıkmasına neden olabilir. Bu durumlarda kimyasal veya fiziksel bir eksfoliyan veya her ikisini birden eklemek cildinizin temiz, parlak ve düzgün çalışmasına yardımcı olacaktır.


Fiziksel ve Kimyasal Eksfoliasyon


Bugün mevcut olan üç farklı eksfoliyan türü vardır: fiziksel, kimyasal veya her ikisinin karışımı. Fiziksel veya mekanik eksfoliyatörler genellikle, ölü cilt hücrelerini fiziksel olarak uzaklaştırmak için cilde nazikçe masaj yapılması gereken jojoba boncukları, silika veya şeker gibi doğal olarak türetilmiş küçük parçacıklar içerir. Fiziksel eksfoliyatörleri düzenli olarak kullanma eylemi, cildi uyandırmak ve cilt fonksiyonlarını iyileştirmeye devam etmek için kan dolaşımını artırma avantajına da sahiptir.

Mekanik bir eksfoliyatör seçerken, cildinizde mikro yırtıklara neden olabilecek sert parçacıklardan kaçındığınızdan emin olun. ZO'nun Exfoliating Polish, aşındırıcı olmadan ölü deri hücrelerini nazikçe temizleyen ultra ince magnezyum oksit kristalleri ile tüm cilt tipleri için uygundur.


Kimyasal eksfolyantlar genellikle laktik, salisilik ve glikolik asitler gibi alfa-hidroksi asit (AHA'lar), beta-hidroksi asitler (BHA'lar) veya meyve enzimleri içerir. Bu bileşenler çoğu cilt tipi için faydalıdır ve bazen ekstra hassas cilde sahip olanlar için çok sert olabilen fiziksel eksfoliyanlara daha nazik bir alternatiftir. ZO®'da glikolik ve laktik asit karışımı içeren Exfoliation Accelerator şeklinde kimyasal peeling bulabilirsiniz.


Yağlı veya akneye meyilli cilt tipleri, günlük Getting Skin Ready® ürünlerine Dual Action Scrub'ı da ekleyebilir. Adından da anlaşılacağı gibi, Dual Action Scrub, jojoba boncukları ve salisilik asit ile ikili fiziksel ve kimyasal eksfoliasyon sağlar. Sıkışık cildi hedef alan kanıtlanmış bir akne tedavisi olan salisilik asit ile eksfoliasyonu daha da teşvik etmek için Complexion Renewal Pads veya Oil Control Pads ile birleştirilebilir.


Ne Zaman Peeling Yapılmalı?


Akneye meyilli cilt veya hiperpigmentasyon konusunda büyük endişeleriniz varsa, günlük olarak veya cildinizin tolere edebileceği sıklıkta nazik, kimyasal eksfoliyanlar kullanın. Zamanla bu bileşenler, cildinizin rengini matlaştırabilen veya sivilceleri tetikleyebilen yüzey yağını ve pigmentle dolu ölü deri hücrelerini yok etmeye yardımcı olacaktır.


Ölü cilt hücrelerini düzenli olarak temizlemek için mekanik eksfolyantlar haftada en az iki ila üç kez kullanılabilir. Cildin tonunu iyileştirmek için hücre döngüsünü artıran retinol gibi bileşenler kullanıldığında özellikle yararlıdırlar.


Genel olarak eksfoliye etme, cilt yenilenmesini desteklemek için harika bir yoldur. Aşırı eksfoliasyon veya eksfolyantlarla cildinizi "mahvetme" düşüncesinin sizi korkutmasına izin vermeyin ve bu kadar nazik seçenekler mevcutken bunu yapmak zor. Bir doktor veya cilt bakımı uzmanı, cildiniz ve yaşam tarzınız için doğru ürünleri bulmak için her zaman harika bir kaynaktır.

29 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentários


bottom of page