top of page

Daha Sağlıklı bir Cilt İnşa Etmek için 4 Vitamin

Cilt sağlığı söz konusu olduğunda, 'sen ne yersen, osun' sözü her zamankinden daha fazla geçerlidir. Lekesiz, ışıltılı bir cilt için can atıyorsanız, vücudunuza ne kattığınız, cildinize ne sürdüğünüz kadar (hatta daha fazla) önemlidir. İşte sağlıklı cilt için gerekli 4 vitamin ve bunları içeren besinler:


1- A Vitamini


A vitamini ince çizgilere, lekelere ve kırışıklıklara karşı mucizevi bir işçidir. A vitamini, kendisinden türetilen retinoidlere benzer şekilde doku onarımını hızlandırır ve cildin koruyucu bariyerinin sağlıklı çalışmasını destekler. Ayrıca aşırı sebum üretimini azaltmaya ve yüzünüzdeki pürüzleri gidermeye yardımcı olabileceğinden, yağlı ve akneye meyilli ciltler için harika bir takviyedir.


A Vitamininin Doğal Kaynakları:


Pate gibi karaciğer ve karaciğer ürünleri (ancak haftada bir kereden fazla olmamak kaydıyla, özellikle hamileyseniz veya hamile kalmaya çalışıyorsanız, çok fazla A vitamini sağlığınıza zararlı olabilir)

Yumurtalar

Yağlı balık

Tatlı patatesler

Ispanak ve lahana gibi yapraklı sebzeler

Mango, papaya ve kayısı gibi sarı meyveler

2- C vitamini


Hepimiz C vitamininin soğuk algınlığı ve griple savaşmamıza yardımcı olabileceğini biliyoruz, ancak antioksidan özellikleri de cilt için harika. C vitamini, cildinizi serbest radikal hasarından korur ve kolajen üretimini artırır. Güneş ışığına maruz kalmak cildinizdeki C vitamini miktarını tüketir, bu nedenle günlük dozunuzu aldığınızdan emin olmak için diyetinize vitamin açısından zengin besinler ekleyin.


Doğal C Vitamini Kaynakları:


Portakal ve portakal suyu

Çilek

Brokoli

Kırmızı ve yeşil biber

Frenk üzümü


3- E Vitamini


E Vitamini, iltihabı azaltan ve serbest radikalleri cildinizin üst katmanlarındaki hücrelere zarar vermeden önce nötralize eden başka bir güçlü antioksidandır. Araştırmalar, E vitamininin C vitamini ile birlikte kullanıldığında daha iyi koruduğunu göstermiştir. Birlikte kullanıldığında, C ve E vitaminleri UV radyasyonunun zararlı etkilerini tek başına uygulandığından iki kat daha etkili bir şekilde azaltmaya yardımcı olur.


Doğal E Vitamini Kaynakları:


Soya, mısır ve zeytinyağı gibi bitkisel yağlar

Fındık ve tohumlar

Buğday tohumu – tahıllarda ve tahıl ürünlerinde bulunur

Avokado

Zeytin


4- D vitamini


D vitamini cilt hücresi büyümesi ve onarımı için hayati öneme sahiptir. Erken yaşlanmanın başlamasını önler ve cildin nemi tutma ve yenileme yeteneğini artırır. D vitamini bakterilerle savaşmada büyük rol oynar ve eksikliği akne ve iltihaplanma ile güçlü bir şekilde bağlantılıdır.


Doğal D Vitamini Kaynakları:


Somon, ringa balığı ve taze ton balığı gibi yağlı balıklar

Mantarlar

Yumurta sarısı

Kuvvetlendirilmiş tahıllar

Kırmızı et

21 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page