top of page

Ciltteki Nem Kaybını Nasıl Önleriz?

Ciltteki nem kaybının olumsuz sonuçları olabileceğini biliyor musunuz? Cilt, nemini kaybettiğinde öncelikle ışıltısını yitirerek sağlıksız bir görünüme sahip olur. Yeterli nem sağlanmadığında ise vakit geçtikçe elastikiyetini kaybederek ince çizgi ve kırışıklık görünümünü belirginleştirir. Bu sebeple ciltteki nemin korunmasını sağlayan önlemler almak oldukça önemlidir.


Ciltte nem kaybı genetik nedenlerden kaynaklanabileceği gibi daha çok çevresel etkenlerden kaynaklanmaktadır. Aynı zamanda kişisel alışkanlıklar da ciltte nem kaybına neden olan önemli faktörler arasında yer almaktadır. Nem kaybının başlıca sebepleri arasında; mevsim geçişleri, soğuk veya sıcak havaya maruz kalma, klimalı ortamda uzun süre vakit geçirme, suyla uzun süre temas, yetersiz sıvı tüketimi, ilaç kullanımı ve benzeri nedenleri sıralamak mümkün.


Ciltteki nemsizliğin nedenleri %80 oranında çevresel etkenler olsa da zamanla olgunlaşan cilt, giderek daha fazla nem kaybetmeye başlamaktadır. Bu da cilt bariyerinin zayıflamasına ve elastikiyet kaybına neden olmaktadır. Cilt düzenli olarak nemlendirildiğinde ise çevresel etkenlerin olumsuz etkileri büyük oranda yavaşlatılmış olur.

Cildinin nemini korumak ve daha sağlıklı görünmesini sağlamak adına atacağın adımların başında, yaşam tarzında olumlu değişiklikler yapmak geliyor. Bu noktada cildinin en büyük kurtarıcısı elbette cilt tipine uygun nemlendiriciler. Bunun yanı sıra hayatında yapacağın değişikliklerden bahsedelim.


Uzmanlar günde en az 2,5 litre su tüketilmesi gerektiğini söylüyor. Bu alışkanlığı kazanmak adına günlük su içme alarmları kurabilir, hatta su şişenize limon ve salatalık gibi tatlandırıcılar ekleyebilirsiniz.


Nemlendirici kullanmayı ihmal etmemelisiniz. Çünkü nemlendiriciler, cilt üzerinde bir bariyer oluşturarak nemin cildinize hapsedilmesini sağlar. Cildinize en uygun nemlendiriciyi bulmak için buraya tıklayabilirsiniz.


Duş alma sürenizi 20 dakika ile sınırlandırmanız ve ılık su kullanmanız, vücudunuzdaki nem kaybının azaltılması için önem taşır.


Cildinizi nemlendiricilerin yanı sıra soğuk havalarda atkı, şapka ve eldivenlerle; yazın ise güneş kremleri ile korumalısınız.


Cildinize yatırım yapmak için bol bol meyve sebze tüketin. Örneğin C vitamini, hem cildi gençleştirme hem de nemlendirme özelliğine sahiptir. Bu nedenle özellikle kış mevsiminde, mevsim meyvelerinden portakal, mandalina, greyfurt, kivi, brokoli, maydanoz ve kuşburnu gibi C vitamininden zengin besinleri tüketmeye özen gösterin.

16 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentários


bottom of page