top of page

Cilt Tipinizi Nasıl Anlarsınız?

Cilt bakımı bir sanat ve bilimdir, ancak gözünüz korkmasın: Bu hepimizin öğrenebileceği bir şeydir. Cildinize bakmanın püf noktası cildinizi tanımaktır, çünkü anlamak, sizin için işe yarayan doğru ürünleri bulabilmeniz ve daha fazla soruna neden olmadan olası sorunlarla mücadele edebilmeniz anlamına gelir.


Yedi temel cilt tipi vardır: normal, yağlı, kuru, karma, akne eğilimli, hassas ve olgun. Aşağıda cilt tipinizi tanımlamanıza yardımcı olacak bilgiler mevcut. Cilt tipinizi öğrenin!


Normal Cilt

Normal cilt tipine sahipseniz çok fazla sorun yaşamazsınız. Cildiniz yeni ürünlere veya hava değişikliklerine olumsuz tepki verme eğiliminde değildir. Gün boyu yüzünüzden sürekli olarak nemlendirme veya yağ alma ihtiyacı hissetmiyorsunuzdur. Cildiniz çoğunlukla sıkıdır.


Yağlı Cilt

Yağlı cilt tipine sahipseniz cildiniz her zaman parlıyor gibi görünür. Muhtemelen fark etmeseniz de matlaştırıcı ürünlerden daha çok memnun kalıyorsunuzdur. Makyaj ve cilt bakım ürünlerinin her zaman istediğiniz gibi durmadığını fark edebilirsiniz.


Kuru/Susuz Cilt

Kuru bir cilt tipine sahipseniz cildinizin çoğunlukla pul pul döküldüğünü fark edebilirsiniz. Ancak unutmayın, kuruluk ve dehidrasyon farklı şeylerdir fakat çok benzer semptomları vardır. Kuruluk, ciltteki yağ eksikliğinden kaynaklanır. Semptomlar pul pulluk, hassasiyet, kaşıntı ve çatlakları içerir. Yaşam tarzı ve çevresel faktörlerden veya kronik bir durumdan (egzama veya ilgili durumlarda) kaynaklanabilir.


Dehidrasyon, cildinizin yeterince nemi tutmamasının bir sonucudur. Cildiniz sıkıştırıldığında cildiniz gergin hissedilebilir, kağıt gibi görünebilir veya küçük, ince çizgiler görünebilir.

Karma Cilt

Ne tür bir cilde sahip olduğunuzu bulmakta sorun yaşıyorsanız, bu muhtemelen karma bir cilttir. Cildiniz belirli bölgelerde kuruyken, diğerlerinde yağlı mı? Karma cilt en kolay şekilde yağlı T bölgesi (alnın üzerindeki şerit ve burundan aşağı doğru uzanan çizgi) ve yüzün geri kalan kısmındaki kuru veya normal cilt ile tanımlanır.


Akne Eğilimli Cilt

Akne eğilimli ciltlerde, sık sık veya hiç geçmiyormuş gibi görünen sivilceler vardır. Bu, gözeneklerinizin kolayca tıkanma eğiliminde olduğu ve sizi diğer cilt tiplerine göre beyaz noktalara, siyah noktalara veya pürüzlere karşı daha duyarlı hale getirdiği anlamına gelir. Yağlı veya kuru bir cilde sahip olabilirsiniz ve akneye yatkın olabilirsiniz.


Cildinizdeki lekeler mutlaka sivilce olmayabilir. Aslında, rosacea adı verilen yaygın bir cilt sorunu, akne benzeri semptomlara neden olabileceğinden genellikle "yetişkin aknesi" olarak bilinir. Bu durumun diğer semptomları arasında kızarma, belirgin kan damarları, kalınlaşmış cilt ve batma veya yanma sayılabilir.


Hassas Cilt

Hassas cilt, genetik, alerji veya çevresel faktörlerden kaynaklanabilir. Bu cilt tipinin belirtileri şunlardır: Kolayca kızaran cilt, sık döküntüler ve çarpmalar, cilt bakım ürünü kullandıktan sonra batma veya yanma, kuru, pul pul, tahriş olma. Tahriş, kızarıklık, batma, yanma veya sivilce oluşumuna daha yatkın olduğunuz için kozmetik seçerken dikkatli olmanız gerekir.


Olgun Cilt

Herkesin cildi aynı hızda yaşlanmasa da işaretler oldukça evrenseldir. Burada ve orada bir kırışıklık veya genç yaşlarınızda olduğundan daha fazla kuruluk fark edebilirsiniz. Daha olgun bir cilt için sarkma, koyu lekeler, donukluk ve dehidrasyon fark edebilirsiniz. Olgun cilt, geçmişteki ve gelecekteki hasarın üstesinden gelmek için gelişmiş cilt bakımı gerektirir.

59 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page